Aktualności/media
OTWARCIE SZPITALA OKULISTYCZNEGO w Warszawie -MOLecoLAB partnerem wydarzenia
25 września 2024 w siedzibie Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie, odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia szpitala po ukończeniu projektu rozbudowy i modernizacji. Wydarzenie poprowadził prof. Jacek P. Szaflik, który wraz z zaproszonymi gośćmi: podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia – prof. Urszulą Demkow, rektorami WUM – prof. Rafałem Krenke oraz prof. Robertem Gałązkowskim dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć prof. Ireneusza Majsterka – Kierownika MOLecoLAB Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, realizującego od wielu lat owocną, partnerską współpracę na płaszczyźnie badawczo-rozwojowej. Modernizacja szpitala była niezbędna, aby sprostać rosnącym potrzebom pacjentów oraz dynamicznemu rozwojowi okulistyki, w którym jako jednostka naukowo-badawcza pośrednio uczestniczymy. Dziś szpital jest jedną z wiodących placówek w kraju w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń narządu wzroku. Serdeczne gratulacje !!! Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia
więcejMinisterialne powołanie profesora Ireneusza Majsterka do zespołu doradczego ds. programów „Nauka dla Społeczeństwa”
Miło nam poinformować, że Minister Nauki Dariusz Wieczorek powołał prof. dr hab. n.med. Ireneusza Majsterka na nowego członka zespołu doradczego ds. programów „Nauka dla Społeczeństwa” przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.Serdecznie gratulujemy! Program obejmuje finansowanie projektów badawczych. Składa się z czterech obszarów: · doskonałość naukowa· nauka dla innowacyjności· humanistyka – społeczeństwo – tożsamość· kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa (nowy obszar w komunikacie ustanawiającym program „Nauka dla Społeczeństwa”). Głównym celem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki m.in. w zakresie budowania współpracy z sektorem społeczno-gospodarczym, opracowywania i implementacji rozwiązań służących społecznościom lokalnym i regionalnym, a także tworzenia modeli teoretycznych obejmujących swoim obszarem zagadnienia społeczne.
więcejBIG PHARMA DAY 2024
W dniach 12-13 września 2024r. w Krakowie, odbyła się zorganizowana przez Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego konferencja Big Pharma Day 2024. Wydarzenie poświęcone tematyce odkrywania nowych leków – dedykowane naukowcom i kadrze zarządzającej. Podczas spotkania zostały poruszone zagadnienia związane z prowadzeniem projektów lekowych oraz współpracą uczelni z przemysłem farmaceutycznym. Wybitni eksperci z polskich i zagranicznych firm farmaceutycznych w prelekcjach i spotkaniach networkingowych dzielili się wiedzą oraz bogatym doświadczeniem w rozwoju i komercjalizacji nowych leków. Aktywny udział w wydarzeniu wziął LAB Manager Tomasz Pytel, reprezentując MOLecoLAB Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych UMed.
więcejWykład dr. Manfreda Bodenlenza „Topical Drug R&D using dermal open flow microperfusion”
22 sierpnia 2024 roku gościliśmy w MOLecoLAB światowej sławy naukowca dr. Manfreda Bodenlenza, -inżyniera i projektanta urządzeń medycznych w Joanneum Research Forschungsgesellschaft, HEALTH – Institute for Biomedical Research and Technologies, Stiftingtalstrasse (Graz, Austria). Dr Bodenlenz podczas swojego wykładu „Topical Drug R&D using dermal open flow microperfusion” przybliżył słuchaczom metodę mikroperfuzji, która jest stosowana w badaniach nad nowymi insulinami w cukrzycy oraz miejscowymi lekami dermatologicznymi na skórę. Późniejsza dyskusja dotyczyła możliwej współpracy w zakresie oceny skuteczności leków biologicznych. Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia. Wszystkim słuchaczom jak również inicjatorom wydarzenia – Zakładowi Psychodermatologii pod kierownictwem Pani Profesor Anny Zalewskiej-Janowskiej serdecznie dziękujemy.
więcejSAFE STADIUM Conference
Na Stadionie Miejskim im. Władysława Króla w Łodzi odbyła się 21 maja 2024 roku międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt SAFE STADIUM, którego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa CBRN na obiektach sportowych. Projekt polega na wspólnym wypracowaniu procedur bezpieczeństwa na wypadek zagrożenia m.in. chemicznego, biologicznego i radiacyjnego na dużych obiektach sportowych. W konferencji z ramienia MOLecoLAB uczestniczył prof. dr hab. n.med. Ireneusz Majsterek.
więcejBalázs Fürjes (EIT Health InnoStars) visit to MOLecoLAB
18.06.2024 w MOLecoLAB mieliśmy zaszczyt gościć Pana Balázs Fürjes, który pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT Health InnoStars) – organizacji wspierającej m.in. innowacje promujące zdrowy tryb życia i aktywne starzenie się w Europie. O potencjale badawczo-rozwojowym, nowoczesnych technologiach i zapleczu laboratoryjno-badawczym opowiedzieli Kierownik MOLecoLAB, Koordynatorzy laboratoriów i Kierownicy poszczególnych Zakładów UMed. Bardzo dziękujemy za inspirujące, owocne spotkanie…
więcejIX Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej
6.06.2024r. przedstawiciele MOLecoLAB uczestniczyli w IX Międzynarodowym Forum Medycyny Personalizowanej (zorganizowanym w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie). Forum to coroczne spotkanie wybitnych ekspertów z Polski i krajów UE działających w obszarach klinicznych, systemowych, technologii lekowych i nielekowych. Przewodnim celem konferencji jest ciągłe doskonalenie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz zwiększanie skuteczności leczenia dzięki wykorzystaniu innowacyjnych terapii personalizowanych. Wydarzenie umożliwia wymianę poglądów i opinii nt. udoskonalania dobrych praktyk poprzez wprowadzanie szeregu innowacji w medycynie. poniżej video z konferencji
więcejSUKCESY NASZYCH NAUKOWCÓW
Gratulacje dla naszych wybitnych doktorantów i studentów !!! Podczas międzynarodowej konferencji naukowej Juvenes Pro Medicina, która odbyła się w dniach 9-12.05.2024 r. w Łodzi; nasi naukowcy znaleźli się w ścisłej czołówce, zajmując zaszczytne miejsca. Sesja PhD – I miejsce: lek. Natalia Siwecka Sesja PhD – III miejsce: lek. Wojciech Wiese Sesja Pharmacy – I miejsce: student Umed Kamil Saramowicz Sesja Plenarna – II miejsce: student Umed Kamil Saramowicz Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów…
więcejSukces Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Molekularnej
Pragniemy poinformować, że Studenckie Koło Naukowe Medycyny Molekularnej działające przy Zakładzie Chemii i Biochemii Medycznej otrzymało finansowanie projektu o nazwie „Charakterystyka epigenetycznej regulacji aktywacji mikrogleju w patogenezie choroby Alzheimera” ( SKN/SP/602622/2024) z programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Serdecznie gratulujemy! Więcej informacji https://www.gov.pl/web/nauka/rozstrzygniecie-czwartej-edycji-konkursu-w-ramach-programu-studenckie-kola-naukowe-tworza-innowacje
więcej